Studeren Sociale Wetenschappen Leiden: Vakken, sfeer en carrièreperspectief

T
Thomas Janssen
Lokale journalist & Leidse stadskenner
Studentenleven in Leiden · 2026-02-15 · 6 min leestijd

Studeren in Leiden voelt soms alsof je in een openluchtmuseum woont, maar dan met een bruisend studentenleven. De stad ademt geschiedenis, maar tegelijkertijd is het supermodern.

Binnen de Universiteit Leiden is de opleiding Sociale Wetenschappen een van de meest veelzijdige opties. Het is niet alleen maar theorie uit een boek; het is begrijpen waarom mensen doen wat ze doen. Of je nu net verhuisd bent naar Leiden of al je hele leven hier woont, deze studie verandert hoe je naar de wereld kijkt.

De opleiding Sociale Wetenschappen (vaak afgekort als SocWet) draait om de menselijke factor.

Het is de wetenschap van samenlevingen, groepen en individuen. Waarom stemmen mensen op een bepaalde partij? Hoe ontstaat vooroordelen? En hoe zorg je dat kinderen op school gelijke kansen krijgen? Dat zijn de vragen waar je antwoord op zoekt. In Leiden kies je vanaf het tweede jaar een major, waardoor je je echt kunt specialiseren in iets wat jou boeit.

De kern van de studie: Wat ga je echt doen?

In het eerste jaar krijg je een stevige basis. Je volgt vakken als Inleiding Sociale Wetenschappen, Statistiek en Wetenschappelijk Schrijven.

Het klinkt misschien wat saai, maar statistiek is eigenlijk een soort detective werk.

Je leert cijfers lezen als een verhaal. In Leiden is de sfeer heel persoonlijk. De klassen zijn niet gigantisch groot, vooral niet als je een tutorial volgt in het Pieter de la Court gebouw aan de Wassenaarse Weg.

Vanaf jaar twee kies je een major. Dit is waar het echt leuk wordt.

Je kunt kiezen uit: Naast de major kies je een minor. Dit is je kans om iets totaal anders te doen. Veel studenten pakken een minor bij de Faculteit der Rechtsgeleerdheid of bij de Universiteit Leiden Campus Den Haag.

Het onderwijs is een mix van hoorcolleges (in grote zalen) en werkcolleges (kleine groepen van 15-20 studenten).

In die kleine groepen leer je echt discussiëren. Je leert je mening onderbouwen, niet alleen roepen wat je vindt.

De sfeer: Van de Bibliotheek tot de Bruine Boon

De sfeer in Leiden is uniek. Het is een echte studentenstad, maar veel kleiner en knusser dan Amsterdam of Utrecht.

Je fietst over de grachten, ziet overal studentenlopen en herkent de universiteitsgebouwen aan de oude gevels.

Voor Sociale Wetenschappen zit je veel in het Pieter de la Court gebouw. Het is een modern gebouw met veel licht en zitjes om te studeren. Als je klaar bent met studeren, loop je zo het centrum in voor een borrel.

Als Sociale Wetenschappen student hangt er een relaxte maar ambitieuze sfeer. Het is niet zo competitief als sommige studies aan de Universiteit Leiden, waar sociale activiteiten en studeren hand in hand gaan. Studenten helpen elkaar.

Op de gangen hoor je discussies over de actualiteit, niet alleen over wie de hoogste cijfers heeft. Het is een mix van Nederlandse studenten en internationals (expats). De opleiding is deels in het Engels, wat zorgt voor een heel internationale vibe op de gangen. Leiden zelf is perfect voor studenten.

Er zijn genoeg betaalbare cafés voor een biertje of een fris. Denk aan de Uyl of De Vergulde Gaper.

Voor een rustige studieplek check je de Universiteitsbibliotheek Leiden openingstijden of ga je naar de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat. De stad is klein genoeg om overal heen te lopen of te fietsen, maar groot genoeg om je nooit te vervelen. In het weekend zie je veel studenten die de trein pakken naar Den Haag of Amsterdam, maar Leiden heeft zelf ook een leuk uitgaansleven, vooral rond de Haven en de Langebrug.

Carrièreperspectief: Wat kun je ermee?

Veel mensen denken dat je met Sociale Wetenschappen alleen docent wordt of gaat werken bij de gemeente. Dat is een fabel. Je leert een manier van denken die superveel deuren opent.

Je leert onderzoeken, analyseren, communiceren en organiseren. Dat is precies wat bedrijven en organisaties nodig hebben.

De Universiteit Leiden staat bekend om de sterke focus op onderzoeksvaardigheden. Dat is een goudmunt op je cv.

Veel afgestudeerden werken uiteindelijk in de volgende sectoren: Een specifieke optie die leuk is voor Leidenaren: werken bij de vele kennisinstellingen in de regio. Denk aan het Naturalis (hoewel dat natuurlijk meer biologie is), of de vele consultancy bedrijven in Den Haag en Leiden die zich richten op maatschappelijke vraagstukken. De combinatie van kennis van de maatschappij en data-analyse (statistiek) maakt je heel interessant voor de arbeidsmarkt.

"Leiden is een stad waar je je snel thuis voelt. De studie is uitdagend, maar de stad zelf helpt je ontspannen. Dat balans is goud waard." - Een vierdejaars student Sociale Wetenschappen.

Praktische tips voor startende studenten in Leiden

Als je begint in Leiden, regel dan eerst je studenten OV-chipkaart. De stad is goed bereikbaar met het OV, maar een fiets is onmisbaar.

Je kunt een goedkope tweedehands fiets scoren bij een fietsenmaker aan de Morsweg of via Marktplaats. Let wel op: Leiden is een fietsstad, dus zorg dat je slot stevig is.

Parkeren in het centrum is duur (€4,00 per uur), dus vermijd de auto als het kan. Wat betreft wonen: Leiden heeft een krappe woningmarkt, net als veel andere studentensteden. Begin op tijd met zoeken. Kijk niet alleen op Facebook-groepen, maar ook op kamernet.nl (kost ongeveer €30,- per maand voor een abonnement).

Een kamer in Leiden kost gemiddeld tussen de €450 en €650 per maand, afhankelijk van de grootte en locatie.

Probus of De Leidse Studenten Vereniging (LSV) kunnen ook helpen bij het vinden van kamers. Als expat of internationale student is het vaak makkelijker om via de universiteit een kamer te vinden via SSH. Sluit je aan bij een studentenvereniging als je de sociale kant wilt ontdekken.

LSV Minerva is de grootste, maar er zijn ook kleinere of studieverenigingen zoals A-Eskwadraat (voor vrouwen) of de Leidse Studenten Roeivereniging Njord. Als je liever niet ontgroent, zijn er genoeg inhoudelijke verenigingen.

Probeer in het eerste jaar vooral veel open dagen van verenigingen te bezoeken.

Een laatste tip: gebruik de stad. Leiden heeft prachtige musea. Bezoek Museum De Lakenhal voor kunstgeschiedenis of het Rijksmuseum van Oudheden voor archeologie.

Als student kun je vaak met een studentenpas naar binnen voor weinig geld. Dit helpt je niet alleen te ontspannen, maar geeft je ook inspiratie voor je studie.

Sociale Wetenschappen gaat over de maatschappij, en Leiden is de perfecte plek om die maatschappij van dichtbij te bekijken.

De studie Sociale Wetenschappen in Leiden is een uitstekende keuze als je houdt van denken, discussiëren en begrijpen. Het is een pittige studie, maar met de juiste instelling, een lidmaatschap bij Studentenvereniging Catena Leiden en de gezelligheid van de stad kom je er zeker.

Pak je kansen om je te specialiseren en geniet van de stad. Het worden onvergetelijke jaren.

Volgende stap
Lees het complete overzicht
Studievereniging Leiden per faculteit: Overzicht van alle actieve verenigingen →
T
Over Thomas Janssen

Thomas Janssen woont zijn hele leven in Leiden en schrijft over de Sleutelstad voor zowel bewoners als bezoekers. Van studentenleven tot woningmarkt, van Leidens Ontzet tot het Bio Science Park – hij kent alle facetten van de stad.

Op de hoogte blijven?
Ontvang praktische tips en reviews. Geen spam.
Geen spam. Je gegevens worden niet gedeeld.