Parkeren Leiden 3 Oktober nacht: Overnachten en weggaan

T
Thomas Janssen
Lokale journalist & Leidse stadskenner
Bereikbaarheid & Parkeren in Leiden · 2026-02-15 · 5 min leestijd

Stap je uit het station en word je direct meegenomen door de vrolijke chaos van de Leidse 3 Oktober? Dan voelt het alsof je in een warm bad springt.

Maar als de laatste polonaise is afgelopen en je benen moe zijn, begint de uitdaging pas echt: hoe kom je nu je bed in, en hoe zorg je dat je auto de volgende dag niet bekeurd wordt?

Parkeren tijdens de Leidse Ontzetnacht is een sport op zich, maar met de juiste strategie voelt het meer als een wandelingetje door de Haarlemmerstraat.

Wat is het 3 Oktober parkeerbeleid eigenlijk?

De nacht van 2 op 3 Oktober is in Leiden een heel eigen beest. De gemeente trekt strengere strepen dan normaal om de miljoenen bezoekers en de vroege schoonmakers de ruimte te geven.

Het is niet zomaar 'even je auto ergens neerzetten'. De stad verandert in een groot voetbalveld voor feestgangers, en je auto is dan een obstakel. Denk aan de Oude Vest of de Langebrug.

Daar mag je normaal misschien tot 02:00 uur staan, maar in de nacht van het Ontzet ligt het vol met dranghekken nog voordat de kroegen dichtgaan.

De regel is simpel: als je auto de schoonmaak of de feestversiering in de weg staat, ben je de klos. De boete is dan het minste van je zorgen; je auto kan worden weggesleept.

De nacht overleven: slapen in of rond Leiden

De slimste zet voor een echte 3 Oktober-ganger is een plekje regelen waar je naartoe kunt lopen. Taxi's zijn op zo'n nacht schaars en duur, dus een bed in de stad is goud waard. Als je in Leiden woont, ben je uiteraard de koning te rijk.

Maar voor bezoekers is het slim om vast iets te boeken. Denk aan een kamer in Hotel Mayfair of aan een Airbnb in de Merenwijk, op steenworp afstand van de festiviteiten.

De prijzen voor een overnachting schieten omhoog rond 3 Oktober. Waar je normaal voor €80,- een kamer vindt, betaal je nu makkelijk €120,- tot €150,- voor een eenvoudig hotelletje in het centrum.

Studentenkamers die worden verhuurd voor de nacht via via zijn vaak goedkoper, rond de €60,-, maar reken op een gedeelde badkamer en weinig luxe. Boeken doe je maanden van tevoren, anders sta je straks alsnog op straat.

Strategieën voor je auto: van slim tot brutaal

Wil je je auto het liefst bij het centrum parkeren? Dan zijn er drie hoofdstrategieën te bedenken.

De eerste is de 'vroege vlucht': voor 23:00 uur de auto parkeren in een blauwe zone aan de rand van de stad, bijvoorbeeld in de wijk Rijnsburg of het Vreewijk. Daar mag je tot 09:00 uur 's ochtends gratis staan, mits je je parkeerschijf goed zichtbaar legt. Houd er rekening dat je dan een stuk moet lopen (zo'n 20-25 minuten) naar de Garenmarkt.

De tweede optie is de 'betaalde rust': een plekje in een parkeergarage, of kies voor het gemak van een deelauto in Leiden.

Parkeergarage De Mors aan de Morsweg is vaak een goede optie, net buiten de directe feestboog. De tarieven liggen hier rond de €2,50 per uur, met een maximum van ongeveer €15,- per etmaal. Let op: tijdens 3 Oktober kunnen ze de prijzen tijdelijk verhogen naar €3,- per uur vanwege de drukte. Reserveren via apps zoals ParkMobile of Yellowbrick is hier echt een aanrader.

De derde en meest brutale optie is de 'na-zessen-drop': sommige straten in Leiden Zuid worden pas vanaf 06:00 uur schoongemaakt. Als je na 04:00 uur aankomt, kun je soms nog een plekje vinden net achter de Haarlemmerstraat, bij de Zijlpoort.

Dit is een gok. De politie controleert streng, en de boete voor parkeren op een schoonmaakroute bedraagt al snel €95,- exclusief sleepkosten.

De volgende ochtend: wegwezen zonder stress

Als je wakker wordt met een lichte kater en het geluid van bezemende straten, is het zaak om je auto niet te lang te laten staan. De schoonmaakploegen beginnen vroeg. Rond 08:00 uur is de Grote Markt al weer bijna schoon en kun je langzaam richting de uitgang van de stad bewegen.

Houd rekening met een enorme colonne auto's die allemaal tegelijk de A4 en de A44 op willen.

De file bij de Leiderdorpse brug kan oplopen tot een half uur. Een gouden tip voor expats of bezoekers: gebruik de Park & Ride (P+R) bij Leiden Lammenschans.

Hoewel deze 's nachts gesloten is, kun je er in de vroege ochtend (vanaf 07:00 uur) goed parkeren. Je betaalt dan €6,- voor de hele dag en neemt bus 2 of 3 naar het centrum. Dit is vaak goedkoper en sneller dan met de auto de stad in te gaan, zeker als je gebruikmaakt van een voordelige Leiden OV-kaart voor het laatste stukje.

Praktische tips voor een soepele 3 Oktober

Een checklist voor een zorgeloze nacht in Leiden: Met deze tips ben je er klaar voor.

"Parkeren in Leiden tijdens 3 Oktober is een beetje zoals een kaartje scoren voor de Koornbrug: het kan, maar je moet er slim voor zijn."

De Leidse 3 Oktober is een ervaring die je niet wilt missen, en met een goede parkeerstrategie tijdens het feest en een warm bed in het vooruitzicht, wordt het alleen maar leuker.

Proost op het Ontzet!

Volgende stap
Lees het complete overzicht
Leiden Centraal station: Verbindingen en reistijden overzicht →
T
Over Thomas Janssen

Thomas Janssen woont zijn hele leven in Leiden en schrijft over de Sleutelstad voor zowel bewoners als bezoekers. Van studentenleven tot woningmarkt, van Leidens Ontzet tot het Bio Science Park – hij kent alle facetten van de stad.

Op de hoogte blijven?
Ontvang praktische tips en reviews. Geen spam.
Geen spam. Je gegevens worden niet gedeeld.