Museum Volkenkunde Leiden combinatiebezoek: Koppelen aan andere Leidse musea

T
Thomas Janssen
Lokale journalist & Leidse stadskenner
Musea & Cultuur in Leiden · 2026-02-15 · 6 min leestijd

Stap je de wereld in vanaf de Breestraat? Dan sta je opeens oog in oog met een enorme Afrikaanse leeuw of een Indiase tempeldeur.

Museum Volkenkunde is een plek die je niet mist, ook al woon je al jaren in Leiden. Toch bezoeken veel Leidenaren het museum alleen als hun schoonouders op bezoek zijn. Zonde! Zeker als je bedenkt hoe makkelijk je een bezoek aan Volkenkunde kunt combineren met andere topmusea in de stad.

Zo maak je er een heerlijke cultuurmiddag van, zonder dat het een zware, ingewikkelde dag wordt.

Je bent student, expat of gewoon nieuwsgierig. Je houdt van de sfeer in Leiden, van die ene fijne koffiezaak op de hoek en van de verhalen achter de oude gevels. Museum Volkenkunde combineert die verhalen uit de hele wereld. En het leuke is: de andere musea liggen op steenworp afstand.

Het is de perfecte manier om je vrije middag of weekend in te vullen. Je ontdekt de stad en de wereld tegelijk.

Wat is een combinatiebezoek eigenlijk?

Een combinatiebezoek is simpelweg het plannen van een route langs meerdere musea in één dag.

In Leiden is dat extra makkelijk omdat de musea letterlijk om de hoek van elkaar liggen. Je begint je dag bij Museum Volkenkunde aan de Steenstraat. Daarna loop je zo het centrum in.

Je kunt je route zelf indelen. Je kiest zelf wat je wilt zien en hoe lang je blijft.

Het idee is om je bezoek te verrijken. Je ziet in Volkenkunde de wereldse verhalen over rituelen en tradities.

Vervolgens ontdek je in het Rijksmuseum van Oudheden de geschiedenis van Leiden en de Romeinen. Of je stapt over de straat het Museum De Lakenhal binnen voor kunst en geschiedenis van Leiden. Zo leg je makkelijk de verbinding tussen de wereld en de stad waar je woont of studeert. Je betaalt vaak minder dan wanneer je losse kaartjes koopt.

De drie musketiers: Volkenkunde, Oudheden en De Lakenhal

De makkelijkste en meest logische combinatie is de route langs Museum Volkenkunde, Rijksmuseum van Oudheden en Museum De Lakenhal.

Deze drie musea vormen een soort 'gouden driehoek' in het Leidse centrum. Je loopt van het ene naar het andere in hooguit vijf tot tien minuten. Onderweg passeer je de Burcht, de Hooglandse Kerk en talloze gezellige cafés voor een welverdiende pauze. Laten we de route visualiseren.

Je begint je ochtend met de wereldse objecten in Volkenkunde. Rond een uur of twaalf loop je via de Breestraat naar het Rijksmuseum van Oudheden.

Daar stap je de klassieke oudheid binnen, van Egyptische mummies tot Romeinse schatten.

Na een uurtje of twee loop je naar De Lakenhal, aan de Oude Singel. Daar zie je hoe Leiden ontstond als textielstad en bewonder je schilderijen van meesters als Rembrandt. Je dag zit vol, maar voelt niet gehaast.

Een andere leuke variatie is de combinatie met Museum Naturalis. Dat ligt ietsje verder, maar is prima te doen te voet.

Je kunt dan kiezen: Volkenkunde + Naturalis (de wereld van de mens en de natuur) of Volkenkunde + De Lakenhal (de wereld en de stad). Voor studenten is het extra leuk om de connectie met de universiteit te zien; veel collecties zijn wetenschappelijk van oorsprong.

Wat kost zo’n dagje cultuur snuiven?

Geld is belangrijk, zeker als student. Een los kaartje voor Museum Volkenkunde kost €19 voor volwassenen.

Studenten (tot 27 jaar) betalen €9. De andere musea hebben ongeveer dezelfde prijzen. Los kan een dagje cultuur dus best oplopen.

Het goede nieuws: er zijn slimme combinaties. Het Leidse Stadspas is je beste vriend.

Voor €60,- per jaar (volwassenen) of €35,- (studenten/jongeren) heb je onbeperkt toegang tot Volkenkunde, Oudheden, De Lakenhal, Naturalis én Hortus Botanicus.

Als je van plan bent vaker te gaan, verdien je dat zo terug. Twee bezoekjes en je hebt het er al uit. Ideaal voor expats die een jaar blijven of studenten die hun scriptie-angst wegwerken met een museumbezoek. Een andere optie is de Museumkaart.

Die kost €64,50 en geeft toegang tot bijna alle musea in Nederland. Handig als je ook in andere steden bent.

Zit je in Leiden voor een kortere tijd? Kijk dan op de website voor specifieke acties. Soms zijn er combinatietickets of kortingsacties voor studentenverenigingen. Een Leiden Card (toeristenpas) is vaak te duur voor bewoners, tenzij je bezoek krijgt en ze zelf willen betalen.

Tip: Als je in Leiden woont en van plan bent vaker te gaan, is de Stadspas echt een no-brainer. Je steunt er de Leidse cultuur mee en je kunt altijd even binnenwaaien.

Praktische tips voor je bezoek

Een combinatiebezoek slaagt of mislukt op de details. Zorg dat je je dag slim plant.

De musea zijn open van dinsdag tot en met zondag, van 10:00 tot 17:00 uur. Maandag is bijna overal dicht. Plan je bezoek dus nooit op maandag.

Zaterdag is drukker, maar vaak wel gezellig. Zondagmiddag is vaak wat rustiger.

Wat doe je met je spullen? De meeste musea hebben kluisjes of een garderobe. Neem niet te veel mee.

Een grote tas moet vaak wel in de kluis, wat soms onhandig is als je de hele dag onderweg bent. Pak een kleine rugzak met een fles water, je portemonnee en je telefoon.

Tassen die klein genoeg zijn, mag je vaak wel bij je houden.

Eet en drink tussen de musea door. Je hoeft niet in het museumcafé te eten (hoewel die bij Volkenkunde best goed is en de toegankelijkheid voor rolstoelgebruikers uitstekend geregeld is). Leiden zit vol met betaalbare lunchspots. Loop de Steenstraat uit en je vindt bakkers en broodjeszaken.

Zin in een biertje na? De cafés rondom de Breestraat en de Garenmarkt zijn perfect.

Plan je pauze bewust in, bijvoorbeeld na Volkenkunde, voordat je naar Oudheden loopt. Check de websites van de musea voor de actuele openingstijden of bekijk de agenda voor tijdelijke tentoonstellingen. Soms is er een speciale lezing of workshop.

Die kunnen je bezoek extra bijzonder maken. Als expat is het handig om te weten dat veel teksten in het Engels zijn. Voor studenten die Nederlands leren, is het een leuke oefening om de Nederlandse beschrijvingen te lezen.

Maak er jouw dag van

Je hoeft niet alles te zien in één dag. Dat is het allerbelangrijkste.

Een combinatiebezoek gaat niet om het afvinken van een lijstje. Het gaat om de ervaring.

Kies de musea die jou interesseren. Hou je van oude geschiedenis? Dan is Oudheden een must.

Ben je meer into kunst? Sla dan De Lakenhal niet over. Houd je van dieren en planten? Combineer Volkenkunde dan eens met de Hortus Botanicus.

Neem de tijd om te zitten. Op een bankje in de tuin van Volkenkunde, op de trappen van de Burcht of op een terras.

Kijk om je heen. Leiden is een prachtige stad.

De combinatie van de wereldse verhalen binnen en de historische sfeer buiten maakt zo'n dag uniek. Je leert niet alleen over andere culturen, maar ook over je eigen stad. Dus, de volgende keer dat je je afvraagt wat je moet doen dit weekend, pak je jas en loop je naar de Steenstraat.

Combineer een bezoek aan een van de Museum Volkenkunde Leiden evenementen met een ander museum. Het is de perfecte manier om je Leidse leven te verrijken.

Je zult versteld staan hoeveel er te ontdekken valt, gewoon om de hoek.

Volgende stap
Lees het complete overzicht
Museum De Lakenhal Leiden collectie Hollandse Meesters: Overzicht en highlights →
T
Over Thomas Janssen

Thomas Janssen woont zijn hele leven in Leiden en schrijft over de Sleutelstad voor zowel bewoners als bezoekers. Van studentenleven tot woningmarkt, van Leidens Ontzet tot het Bio Science Park – hij kent alle facetten van de stad.

Op de hoogte blijven?
Ontvang praktische tips en reviews. Geen spam.
Geen spam. Je gegevens worden niet gedeeld.