Leiden weekmarkt overzicht: Alle marktdagen per locatie
Je bent nieuw in Leiden. Of je woont er al jaren en zoekt nog steeds de beste plek voor verse aardbeien of een goedkope plant.
De weekmarkt is een schat. Het is niet zomaar een plek om boodschappen te doen. Het is het hart van de stad. De geur van verse vis en brood.
Het gelach van de verkopers. De drukte op de markt is gezellig.
Je ontmoet er buren en vrienden. Voor expats is het de perfecte plek om Nederlands te oefenen.
Voor studenten is het goedkoper dan de supermarkt. Voor iedereen die in Leiden woont, is het een wekelijks ritueel. Je hoeft niet ver te reizen.
De markt komt naar jou toe. Elke dag op een andere hoek van de stad.
Dit overzicht helpt je om de markten te vinden die bij jou passen. We gaan langs elke locatie. We kijken wat je kunt kopen.
En wat het kost. Pak een kop koffie. Laten we beginnen.
Waarom de markt in Leiden zo speciaal is
De markt in Leiden is meer dan alleen een rij kraampjes. Het is een ontmoetingsplek.
Voor wie net in Leiden is komen wonen, is het de snelste manier om je thuis te voelen.
Je ziet de stad leven. Je merkt hoe de locals hun dag beginnen. Voor studenten is het een lifesaver.
Een kilo aardappelen bij de Albert Heijn kost al snel €3,50. Op de markt krijg je een grotere zak voor €2,00. Hetzelfde geldt voor kaas. Een stuk oude kaas van de markt is vaak goedkoper en lekkerder dan in de supermarkt.
Voor expats is het een cultuurschok – in de goede zin. Je ziet dingen die je niet kent.
Andijvie, raapstelen, of een bak verse garnalen. Je kunt altijd vragen wat het is.
De marktkooplui zijn vriendelijk en helpen je graag. Ze geven je zelfs een proefstukje. De sfeer is ontspannen.
Geen gehaaste winkelgang zoals in een supermarkt. Je neemt de tijd.
Je praat even met de buurvrouw. Je ziet bekenden uit het museum of van de universiteit. De markt verbindt de stad.
De markt is ook belangrijk voor de lokale economie. Kleine boeren uit de omgeving van Leiden verkopen hier hun producten.
Denk aan asperges uit de Bollenstreek of appels uit de Rijnstreek. Dit is eerlijke handel.
Je steunt de makers direct. Voor de musea in Leiden, zoals Museum De Lakenhal, is de markt een bron van inspiratie. Vroeger was Leiden een stad van textiel en handel.
De markt is daar een levendige herinnering aan. Voor wie in het centrum woont, is de markt de supermarkt op straat. Geen parkeerproblemen. Je loopt even naar buiten. Voor wie in de buitenwijken woont, zoals Stevenshof of Roomburg, is het een bestemming. Een fietstochtje waard.
De markt is een stukje Leidse identiteit. Het is praktisch, sociaal en lekker.
Een must voor iedereen die hier leeft.
De maandagmarkt: Groenten en fruit op de Haarlemmerstraat
Elke maandag staat de Haarlemmerstraat vol met kramen. Dit is de grootste en bekendste weekmarkt van Leiden.
De straat wordt een wandelende supermarkt. De markt begint 's ochtends vroeg, rond half negen.
Het is het beste om vroeg te gaan. Dan is het nog niet te druk en is de keuze het grootst. De focus ligt hier op verse producten.
Groenten en fruit zijn de sterren van de show. Je vindt hier kraampjes met appels uit de Betuwe, peren uit de boomgaard en aardbeien in het seizoen. Prijzen zijn vaak lager dan in de winkel. Een bak aardbeien kost ongeveer €2,50.
Een kilo appels rond de €1,50. Er zijn ook speciale kramen voor biologische producten.
Zoek naar de boer uit de Krimpenerwaard die biologische wortelen en uien verkoopt. Die smaken echt anders.
Voor degenen die in Leiden studeren en een klein budget hebben, is dit de plek om je voorraadkast te vullen. Naast groenten en fruit is er meer te vinden op de maandagmarkt. Er zijn kramen met brood en banket.
Een verse worstenbroodje kost €1,50. Een grote krentenbol €1,00.
Er zijn ook kramen met kleding, schoenen en huishoudelijke artikelen. Je kunt er sokken kopen voor €3,00 per paar of een nieuwe afwasborstel voor €1,00. Voor expats is het handig om hier basics te kopen zonder veel uit te geven.
Er is zelfs een kraam met potten en pannen. Voor de liefhebbers is er een kaaskraam.
Een stuk Goudse kaas van 200 gram kost ongeveer €4,00. De markt eindigt meestal rond half zes 's avonds.
De sfeer is bedrijvig maar relaxed. Je hoort de Leidse taal om je heen. Het is een typisch Nederlandse ervaring. Als je in het centrum woont, is dit je wekelijkse boodschappenmoment.
Dinsdag in de Stevenshof: Een wijkmarkt voor de buurt
Dinsdag verplaatst de markt zich naar de Stevenshof. Dit is een wijk in Leiden-Noord.
Een rustig gebied met veel gezinnen en studenten. De markt staat op het plein bij het winkelcentrum. Het is een stuk kleiner dan de maandagmarkt.
Maar dat maakt het juist charmant. Het voelt als een echte buurtmarkt.
Je ziet bekende gezichten. De sfeer is gemoedelijk en ontspannen. De markt is ideaal voor mensen die in deze wijk wonen.
Je hoeft niet het centrum in om je boodschappen te doen. De focus ligt op verse producten, maar het aanbod is compacter.
Er zijn een paar groentekramen, een fruitkraam en een bakker. De prijzen zijn vergelijkbaar met die van de maandagmarkt.
Een bos wortelen kost €1,20. Een brood €2,00. Er is vaak een kraam met bloemen. Een bos tulpen voor €3,00. Dat fleurt je studentenkamer of huis op.
De markt in de Stevenshof is perfect voor een snelle, effectieve boodschap. Je bent in een half uur klaar.
Het is ook een goede plek voor expats die in deze wijk wonen. De verkopers zijn vaak wat minder gehaast. Er is meer tijd voor een praatje.
Je kunt makkelijker Nederlands oefenen. Soms is er een kraam met tweedehands spullen.
Boeken, speelgoed of een oude fietslamp. Je weet nooit wat je vindt. De markt duurt tot ongeveer vier uur 's middags.
Het plein is goed bereikbaar met de fiets. Er is voldoende parkeergelegenheid voor wie met de auto komt.
De Stevenshof is een groene woonwijk. Na je boodschappen loop je makkelijk het park in. Het is een markt die past bij het leven in een rustige Leidse wijk. Geen gedoe, gewoon goede producten en een vriendelijke sfeer.
Woensdag en vrijdag: De markten in de Leidse wijken
Op woensdag staat de markt in de Leiden Noord, bij het winkelcentrum De Lakenhal. Dit is een levendige markt, vergelijkbaar met het aanbod op de Botermarkt met al haar verse producten.
De wijk heeft een mix van oudere bewoners en jonge gezinnen. De markt weerspiegelt dat. Er zijn veel verschillende kramen.
Groenten, fruit, vis, kaas en kleding. Het is een complete markt, maar dan in een wijkomgeving.
De sfeer is druk maar gezellig. Voor studenten die in de buurt van de Lakenhal-studentenflats wonen, is dit de ideale markt. Je kunt er terecht voor een goedkope maaltijd op deze Leidse markt voor studenten.
Een bak kibbeling (gefrituurde vis) kost €5,00. Dat is genoeg voor twee personen.
Er is een groentekraam die groenten verkoopt per kilo of per bos.
Een bos uien voor €0,80. De markt is een belangrijke ontmoetingsplek in deze wijk. Het is een stukje sociale cohesie. Op vrijdagmiddag is er een markt in de wijk Roomburg.
Dit is een jonge, groene wijk. De markt staat op het parkeerplein bij het winkelcentrum.
Het is een typische markt voor het weekend. Mensen halen hun verse spullen voor het diner. Het aanbod is gericht op dagverse producten.
Verse vis is hier een aanrader. Een portie kibbeling voor €4,50.
Er zijn ook kramen met delicatessen. Olijven, zongedroogde tomaatjes en noten. Dit spreekt de expat aan die op zoek is naar iets speciaals.
De prijzen zijn iets hoger dan op de gewone groentekraam, maar de kwaliteit is top.
Een bak olijven kost €6,00. Voor degenen die van koken houden, is dit de plek om inspiratie op te doen. De markt duurt tot ongeveer half zes.
Het is een compacte markt. Je kunt er makkelijk je fiets parkeren. Na afloop loop je zo het groene park in voor een wandeling.
De zaterdagmarkt: Het hoogtepunt op de Breestraat
Zaterdag is de dag van de Breestraat. Dit is de langste en meest uitgebreide markt van Leiden.
De Breestraat loopt van het centrum tot aan de Zijl. De markt staat vol met kramen.
Het is een drukte van belang. Dit is het moment dat heel Leiden naar buiten komt. De markt heeft alles.
Groenten, fruit, vis, kaas, vlees, kleding, schoenen, bloemen, noem maar op. Het is een echte dagtrip waard. Voor toeristen en expats is dit de markt om te bezoeken. Je proeft de sfeer van de stad.
Je ziet de historische panden aan de Breestraat en de markt ervoor.
Het is een prachtig gezicht. De markt begint vroeg en duurt tot ongeveer vijf uur 's avonds.
De sfeer is feestelijk. Muziek, lachende mensen en de geur van eten. Op de gezellige zaterdagmarkt op de Botermarkt kun je echt je hart ophalen.
Er zijn speciale kramen voor kaas. Een kaasproeverij hoort erbij.
Een stuk oude Boerenkaas van €5,00 per 100 gram. Het is de moeite waard. Er is een viskraam met een enorme keuze.
Van gerookte paling tot verse garnalen. Een bak garnalen kost €8,00.
Voor degenen die van koken houden, is er een kruidenkraam. Verse basilicum, munt en peterselie voor €1,50 per bosje.
Er zijn ook kramen met brood van ambachtelijke bakkers. Een groot brood kost €3,50. Voor de modebewuste Leidenaar zijn er kledingkramen.
Je vindt er basics voor weinig geld. Een T-shirt voor €5,00. De markt op zaterdag is een ervaring. Het is de plek om je weekendboodschappen te doen.
Of gewoon om rond te kijken en te genieten van de sfeer.
Als je in Leiden bent, mag je dit niet missen.
Hoe je het meeste uit de markt haalt: Praktische tips
Om optimaal te genieten van de markten in Leiden, zijn er een paar handige tips. Ten eerste, ga vroeg.
Vooral op de grote markten zoals maandag en zaterdag. Vroeg in de ochtend is de keuze het grootst. De producten zijn het vers en het is nog niet te druk.
Je kunt rustig rondkijken. Ten tweede, neem contant geld mee.
Hoewel veel kramen nu pinnen accepteren, werkt het soms niet. Een briefje van €10 of €20 in je portemonnee is handig. Voor kleine aankopen zoals een bos bloemen of een brood is contant geld makkelijker.
Ten derde, vergeet je eigen tas niet. Neem een stevige tas mee.
Een boodschappentas of een rugzak. Op de markt krijg je vaak plastic tasjes, maar die zijn niet goed voor het milieu.
Een eigen tas is duurzamer en sterker. Verder, praat met de verkopers. Ze hebben verstand van hun producten. Vraag waar de aardbeien vandaan komen.
Of welke kaas het beste bij een wijn past. Ze geven je vaak goede tips.
Voor studenten: kijk naar de 'restpartijen'. Aan het einde van de dag verkopen verkopers vaak producten met korting. Een zak aardappelen voor de helft van de prijs.
Voor expats: probeer iets nieuws uit. Koop een groente die je niet kent, zoals raapstelen of spitskool.
Vraag hoe je het klaarmaakt. De markt is een avontuur. Tot slot, plan je route.
Gebruik een plattegrond of een app om te zien waar de markt staat.
In Leiden zijn de markten goed bereikbaar met de fiets. Parkeren kan soms lastig zijn in het centrum. De markt is een dagelijks uitje. Geniet ervan. Het is de leukste manier om Leiden te leren kennen.