Horeca 3 Oktober Leiden: Welke cafés en restaurants zijn open?
Oktober in Leiden. De lucht is fris, de bladeren kleuren oranje en overal voel je die typisch Leidse energie.
Dit is de maand van Leidens Ontzet, de viering die de stad op zijn kop zet.
Je staat op het punt om de stad in te duiken, maar er is één cruciale vraag die iedereen bezighoudt: waar kun je straks terecht voor een biertje, een goede maaltijd of gewoon een plek om even bij te komen? De 3 oktober-viering is legendarisch. Het is een dag van optochten, muziek en ongebreidelde gezelligheid.
Maar voor de horeca betekent het ook een complexe puzzel. Sommige cafés zetten de deuren wagenwijd open voor een feestje, terwijl andere juist sluiten om hun personeel rust te gunnen.
Het kan verwarrend zijn, zeker als je net in Leiden bent komen wonen of studeren. Daarom heb ik deze gids voor je samengesteld. Geen gefriemel, maar directe antwoorden voor een geslaagde 3 oktober in Leiden.
Waarom 3 oktober een horeca-uitdaging is
Stel je voor: de hele stad is één groot feest. De straten zijn vol, de muziek staat aan en iedereen is buiten. Dit klinkt als een droom voor elke café-eigenaar, maar de realiteit is weerbarstiger.
Op 3 oktober is het vooral een logistiek drama. De meeste leveranciers rijden niet, veel personeel wil zelf ook naar de intocht en de stad is voor een groot deel afgesloten voor verkeer.
Veel horeca-eigenaren kiezen ervoor om hun zaak te sluiten. Het is simpelweg te druk om normaal te functioneren, en de kwaliteit zou eronder lijden.
Anderen zien het als dé kans van het jaar en gooien hun deuren open voor een speciaal 3 oktober-menu of een feestje. Het is een mix van traditie en commercie. Voor jou als bezoeker betekent het dat je niet zomaar kunt aanschuiven bij je favoriete tent.
Je moet weten waar je moet zijn. De impact op de stad is groot.
Studenten die normaal bij De Uyl of De Vergulden studeren, moeten op zoek naar een alternatief. Expats die net zijn komen wonen en denken even snel te kunnen eten, staan voor een dichte deur. Het is een dag waarop je echt een plan moet hebben. Zonder plan eindig je met een droge broodje ergens op een bankje, en dat is niet de Leidse ervaring die je wilt.
De algemene regel: wat kun je verwachten?
De meeste cafés en restaurants in het centrum van Leiden zijn gesloten op 3 oktober. Dit is de ongeschreven regel.
Denk aan de zaken rondom de Beestenmarkt, de Langebrug en de Haarlemmerstraat. Ze kiezen voor rust. Hun personeel verdient een vrije dag na een intensieve voorbereiding.
Het is een begrip in de stad: 3 oktober is een dag voor de stad, niet voor de bedrijfsvoering.
De uitzonderingen zijn meestal de grote, bekende namen die zich specifiek richten op de toeristen en de feestgangers. Deze zaken hebben de capaciteit en de ervaring om op deze dag open te gaan. Ze maken er een speciaal evenement van.
Denk aan een uitgebreid lunchbuffet of een diner met een vaste prijs. Je moet wel even bellen of hun website checken, want de regels kunnen jaarlijks veranderen.
Wil je zeker weten dat je kunt eten? Dan is het slimmer om buiten het absolute centrum te kijken.
Het verschil tussen cafés en restaurants
De wijken als de Stevenshof, de Merenwijk en het Zeeheldenkwartier hebben vaak wel lokale eettentjes die open zijn. Dit zijn de plekken waar Leidenaren zelf wonen en eten. Hier ontsnap je aan de drukte en vind je nog een plekje. Restaurants hebben het vaak moeilijker op 3 oktober.
Ze hebben een keuken nodig, leveranciers en bedienend personeel. Als één schakel uitvalt, kunnen ze niet functioneren.
Veel restaurants kiezen daarom voor een gesloten deur. Ze geven hun team een dag vrij om de intocht te bekijken of gewoon thuis te ontspannen. Cafés daarentegen kunnen soms makkelijker open.
Ze zijn minder afhankelijk van keukenpersoneel. Een café dat vooral drank serveert en simpele borrelhapjes, kan sneller de knoop doorhakken om open te gaan.
Vooral de cafés die bekend staan als 'bruine kroegen' of studentencafés kunnen verrassen. Soms organiseren ze een informeel feestje voor vaste gasten. De verwarring ontstaat vaak door de uitzonderingen.
Sommige zaken die normaal gesloten zijn op zondag, gaan nu wel open.
Anderen die normaal open zijn, sluiten juist. Het is een dag vol tegenstrijdigheden. Daarom is een belletje vooraf nooit verkeerd. Je voorkomt teleurstelling en je weet direct wat de sfeer is.
Specifieke tips voor 3 oktober: waar moet je zijn?
Oké, genoeg theorie. Laten we het concreet maken.
Waar kun je op 3 oktober in Leiden terecht? Als je van plan bent om te blijven overnachten tijdens het Leidens Ontzet, heb ik een lijstje voor je samengesteld met opties die vaak open zijn.
Houd er rekening mee dat dit geen garantie is. Bel altijd even van tevoren! De grote namen en ketens:
De bekende ketens in Leiden zijn je beste vriend op 3 oktober.
Denk aan de grote restaurants aan de Aalmarkt of in de directe omgeving. Zaken zoals De Bakkerswinkel of De Heeren van Leiden hebben vaak speciale arrangementen.
Ze zijn groot genoeg om de drukte aan te kunnen en hebben vaak een vaste leverancier die wel rijdt. Een lunch hier kan een uitkomst zijn. Prijzen liggen vaak rond de €25-€35 voor een driegangenmenu. De hotels:
Hotels zijn je redder in nood.
Ze hebben altijd een keuken draaien voor hun gasten. De restaurants in hotels zoals De Zalm of Hotel Mayfair zijn vaak wel geopend voor publiek.
Dit is een veilige keuze. Je weet dat er eten is en de sfeer is vaak wat rustiger dan in de feestende menigte. Reken op een prijsklasse van €30-€50 per persoon voor een goed diner.
De expat-vriendelijke plekken:
Voor expats zijn de internationale ketens een vertrouwd adres. Denk aan de Italiaan aan de Breestraat of de Aziatische tentjes die bekend staan om hun snelle service.
Eten buiten het centrum: de locals weten raad
Deze zaken begrijpen dat hun klantenkring divers is en passen hun openingstijden soms aan. Ze zijn vaak te vinden in de buurt van het station of de universiteit. Een maaltijd kost hier tussen de €15 en €25.
Als je de drukte van het centrum wilt ontwijken, ga je naar de wijken. In de Stevenshof of de Merenwijk zijn kleine, onafhankelijke eettentjes die open kunnen zijn.
Dit zijn de plekken waar Leidenaren zelf wonen en eten. Denk aan een broodjeszaak of een eenvoudig restaurantje dat zich richt op de buurt.
Het is minder spectaculair, maar wel betrouwbaar. Een andere optie is de Zeeheldenkwartier. Dit is een opkomende wijk met veel kleine cafés en restaurants.
Sommige van deze zaken zijn in handen van jonge ondernemers die wel eens open durven te gaan op 3 oktober. Ze zijn minder gebonden aan traditionele regels.
Het is de moeite waard om hier rond te lopen en te kijken wat er open is. Je vindt hier vaak unieke plekken die je niet in de gidsen vindt. Voor studenten is de universiteit zelf een optie. De campussen hebben vaak eigen horeca.
Hoewel dit niet de meest spannende optie is, is het wel praktisch.
De universiteitsrestaurants zijn soms open voor medewerkers en studenten. Check de website van de Universiteit Leiden voor specifieke openingstijden. Het is een goedkope en snelle manier om te eten.
Prijzen en arrangementen: wat kost het?
Op 3 oktober veranderen de prijzen niet drastisch, maar de opties wel.
Veel restaurants die open zijn, werken met een vast menu. Dit is efficiënt voor de keuken. Je kunt rekenen op een driegangenmenu voor €30 tot €45. Dit is iets duurder dan normaal, maar je betaalt voor de moeite en de speciale sfeer.
De cafés die open zijn, hebben vaak een speciale borrelplank. Voor €15 tot €20 krijg je een plank met kaas, worst en brood.
Dit is perfect voor een groep vrienden. Het is informeel en gezellig.
Je kunt blijven zitten zo lang je wilt, zolang er plek is. De drankjes zijn tegen de normale prijzen, maar sommige cafés hebben een speciaal 3 oktober-bier voor €3,50 per glas. Wil je zuinig eten?
Ga dan naar de supermarkt. De Albert Heijn en de Jumbo in het centrum zijn vaak tot een uur of 18:00 open.
Je kunt hier brood, kaas en drinken kopen. Ga naar het Valkpark of de Tuin van de Smid en maak je eigen picknick. Dit is de goedkoopste optie en vaak de meest relaxed.
Je betaalt slechts een paar euro voor een complete maaltijd. De duurdere opties zijn de hotels en de fine-dining restaurants.
Hier betaal je al snel €60-€80 per persoon. Maar je krijgt dan ook service van topniveau en een gerechtje dat er mag zijn.
Voor expats of mensen die een speciale avond willen, is dit de moeite waard.
Het is een investering in een onvergetelijke ervaring.
Praktische tips voor een soepele 3 oktober
Het draait allemaal om voorbereiding. Zonder plan loop je vast in de menigte.
Hier zijn mijn concrete tips voor een perfecte dag in Leiden. Bekijk bijvoorbeeld alvast de beste plekken voor het vuurwerk en check van tevoren: bel je favoriete tentje een dag van tevoren.
De meeste zaken kondigen hun plannen pas laat aan. Social media is je beste vriend. Kijk op Instagram of Facebook van de zaak.
Vaak posten ze een story met hun openingstijden. Zo voorkom je dat je voor een dichte deur staat.
Eet vroeg of laat: De drukte is het grootst tussen 12:00 en 14:00 voor de lunch en 18:00 en 20:00 voor het diner. Wil je zeker zijn van een plek? Ga dan voor 11:30 ontbijten/lunchen of na 20:30 eten. De keukens sluiten vaak om 21:00, dus wees op tijd.
Het is een simpele truc die veel stress scheelt. Neem contant geld mee: Hoewel pinnen steeds normaler is, kan het op een drukke dag misgaan.
De pinautomaten kunnen overbelast raken of er is stroomuitval. Een briefje van €20 in je zak geeft je zekerheid. Vooral in de kleinere, onafhankelijke cafés wordt contant geld nog gewaardeerd.
Denk aan de studenten en expats: Ben je student? Check de campus. Ben je expat? Vraag collega's of buren om tips. Leidenaren zijn behulpzaam.
Ze weten precies waar je moet zijn. Een appje in een lokale groep kan wonderen doen. Je voelt je snel thuis in deze stad.
3 oktober in Leiden is meer dan alleen eten; haal alvast je lokale 3 Oktober souvenirs in huis en beleef de stad op zijn kop.
Met deze tips kun je genieten van de sfeer, het eten en de gezelligheid zonder je zorgen te maken over een lege maag.
Dus, op naar Leiden. De stad wacht op je.